fbpx

Captura de pantalla 2021-04-18 a las 14.07.31 Captura-de-pantalla-2021-04-18-a-las-14.01.58.png

שלום וברכה.
ראשית אני רוצה לברך אותך על עצם זה שאתה קורא מילים אלו. זה מעיד כאלף עדים על זה שאתה הולך להפוך בקרוב לרב מחולל מהפכות בארץ או בעולם כולו. ההסבר מיד בהמשך…

אציג את עצמי. נעים להכיר. שמי יצחק ווחנון, יליד ונצואלה. זכיתי ללמוד בארץ בישיבות המובחרות ובהגיעי לפרק ״האיש מקדש״, הבנתי ששליחותי בשלב זה הוא לשמש בתפקיד רבני בכיר בפרט בחו״ל, החלטתי ללמוד יורה יורה בעיון להיבחן ולהצליח במבחנים ב”ה ולרכוש ידע מעמיק הן בהלכה והן בפרקטיקה ביורה דעה ובאורח חיים. נכנסתי ללמוד בבית המדרש הנודע והמפורסם “דרכי הוראה לרבנים” בנשיאות הרשל״צ מרן הרב מרדכי אליהו זי״ע ובהובלתו של מורינו ראש הכולל הרה״ג יוסף אליהו שליט״א, בנו וממשיך דרכו,מתלמידיו המובהקים של הרה״ג ר’ שלמה זלמן אויערבאך זצוק״ל.

כשמורינו הרשל״צ מרן הרב מרדכי אליהו זי״ע עוד היה ביננו, הרב שהיה חריף ובקי בכל חלקי התורה, נוסף גם על כשרון יוצא דופן בכל מה שקשור למקצועות קודש והיה בקיא בדברים כמו שחיטה, טרפות, ספרות, תפילין, ניקור, ברית מילה, מקוואות, חברא קדישא, ועוד… רציתי תמיד ללכת בדרכיו, וללמוד למעשה, אבל חשבתי שעדיף להתעסק בהתחלה עם לימוד יורה יורה ואחר״ך להתחיל בלימוד הפרקטי-מעשי.

כיליד דרום אמריקה, הכרתי את דמותו של רבה הראשי קל ק״ק פנמה, הרה״ג ציון לוי זצוק״ל, וראיתי בו תמיד דמות וכעין קו ללכת בו. הרב הצליח ביותר מיובל שנים להוביל קהילה לתפארת אשר בהתחלתה, הייתה שוממה מתורה, קיום מצוות וידישקייט, אבל הוא הצליח, בכשרונותיו המרובים לחולל מהפך שאין לו אח ורע בעולם כולו, והצליח להעמיד על תילה קהילה לתפארת, עם מוסדות תורה מפוארים ששמם יצא לתהילה בעולם.

העובדה שבימים הראשונים שלו בקהילת פנמה, תפקידו לא היה ״הרב הראשי״ ואפילו לא רב בית כנסת. לא היתה ידועה לי, הוא היה פשוט השוחט. בעצם, הביאו אותו לשם כדי שיתעסק בשחיטה ותו לא. פשוט, בני הקהילה לא הבינו את חשיבותו של רב ומנהיג ודאגו יותר לפרט הזה ושמו בצד את התפקיד הרבני. תוך כדי שהוא מתעסק בשחיטה, לאט לאט, הצליח לחדור ללבבות יהודי המקום, להפוך לאב ומנהיג בשבילם וכל השאר היסטוריה.

הבנתי שאם ארצה ללמוד משני מאורי וגדולי דור אלו, ולקבל את הכלים בכדי לחולל מהפכה בקהילות בעולם, עלי לשלב את הלימוד העיוני עם הלימוד המעשי. כך מצאתי את עצמי עמוק בתוך לימוד פורה, משעות הבוקר המוקדמות, עד השעות הקטנות של הלילה, בלימוד הלכתי עיוני בכולל, בנוסף ללימוד מעשי במגוון קורסים במקומות שונים, ובתוך 4 שנים! למדתי יורה יורה, ונהפכתי למומחה (בלי בושה!) במקצועות כגון שחיטה, שיפוץ תפילין, בדיקת שעטנז, ברית מילה, פיקוח מקוואות ועוד.

ברגע שהתחלתי ללמוד את כל מקצועות קודש אלו, התחלתי לקבל הצעות לתפקידים רבניים בעולם שלא חלמתי עליהם. בהתחילה היו מגיעים הצעות לשמש בתפקיד אברך או מלמד בקהילות בחו״ל, אך אחרי תקופה קצרה התחילו להגיע הצעות של עוזר רב קהילה, רב בית הכנסת, ואפילו רב עיר בקהילות בחו״ל. כמובן, מתן שכרם בצידם בעין יפה (אפי׳ שלא הייתה המטרה). לבסוף נבחרתי לשמש כרבה הראשי של העיר מאלגה אשר בדרום ספרד, הקהילה השלישית בגודלה בספרד עם קרוב ל 3000 יהודים, וכל זה רק כשעודי בגיל צעיר של 26 שנים. אבל עם מלא מרץ, רצון, ובפרט ידע נרחב מעשי, שנתן לי את הזכות לשמש בק״ק מאלגה במשך 4 שנים בכל רבדיה, בין בשחיטה וכשרות, בין בבריתות וסידור חופות, בין בבדיקת תפילין ומזוזות ובין ברחיצת הנפטרים וחברה קדישא. בורא עולם זיכה אותי לחולל מהפכה של ממש בקהילה זו.

בציווי מורינו הרב זצוק”ל, חזרתי ארצה כדי להעביר את השרביט לאברכים הצעירים ולהקים מוסד אשר ילמד ינחיל וימקצע במקצועות קודש אלו לעוד אלפי רבנים העתידים לחולל גם הם מהפכה. כך נולד “קודשא”.

קודשא הינו הזרוע ללימוד מעשי שמשתלב להפליא עם סדרי הלימוד בבית המדרש “דרכי הוראה לרבנים”. בסדר א׳ ובסדר ב׳ לומדים “יורה יורה” ו”ידין ידין” בעיון, כולל הלכות נדה, שבת, איסור והיתר, מקוואות, חופה וקידושין, חושן משפט, אבן העזר, וכל שאר הנושאים הקשורים ליורה יורה וידין ידין. בבין הסדרים או מחוץ לסדרי הכולל, האברכים לומדים מקצועות קודש למעשה וכל זה מבלי לפגוע בכי הוא זה בסדרי הלימוד.

בקודשא חרטנו על דגלינו את החשיבות העצומה להעמיד רבנים הבקיאים בכל חלקי התורה המעשיים, ולהעמיד רבני קהילות עם כלים היכולים לחולל מהפכות בארץ ובעולם, ולא בשביל חלילה להוציאם מספסלי בית המדרש לעבודה כזאת או אחרת (בבחינת אכול היום כי מחר נמות), אלא, ״הזורעים בדמעה ברינה יקצורו, ללמוד בשביל שבטווח הארוך יקום בישראל רב לעילא ולעילא, בקיא בכל רבדי התורה, מין השורה הראשונה, המוכן לצאת לאחינו בני ישראל בארץ ובעולם כדי שבכל מקום ומקום שתדרוך כף רגלו, תהיה מהפכה תורנית של ממש!

Leave a comment